popeleční středa

Popeleční středa

Dnes začíná popeleční středa a nastává období půstu. Kdy a proč se slaví? Co je to vlastně popelec a jaký má význam? Dotýká se vás období půstu duchovně, nebo toto období považujete „jen“ jako dobrý způsob jarní očisty?

 

Většina z nás ví, že Popeleční středa následuje po masopustním úterý. Také je to čas, kdy začíná období 40denního půstu před Velikonocemi. Jelikož jsou Velikonoce pohyblivým svátkem, tak i Popeleční středa se samozřejmě stává pohyblivou. Určitě bychom si neměli plést a zaměňovat Popeleční středu se Sazometnou/Škaredou. Sazometná středa má zcela jiný význam a je zařazena do Svatého týdne před Velikonocemi.

Nový začátek

Jaro obecně v sobě nese naději na nový začátek. Příroda se probouzí, začíná nový koloběh roku a na svět přicházejí nová mláďata – nový život. I lidé většinou očekávají nový začátek a s nástupem biopotravin a zdravého životního stylu bych řekla, že mnohem více lidí zařazuje do svého života tzv. jarní očistu – detoxikaci organismu.

Jídlo

Pro křesťany platí na Popeleční středu přísný půst. Dosyta by se měli najíst jen jednou za den a mají zákaz masa. Výjimku tvoří samozřejmě děti a staří či nemocní lidé, kteří tak přísný půst nemají. Zákaz masa dodržují, avšak najíst dosyta se mohou vícekrát za den.
Půst však nemá být jen o mase…dříve bylo maso vzácností. V dnešní době by si měl člověk v tento den odřeknout především to, co má nejraději. Když někdo miluje např. sladké, měl by si ho tento den odřeknout.

Popelec a označení křížem

popelec

Na popeleční středu je sloužena mše sv. Kněz dělá věřícím křížek na čelo z popela (= popelec) a říká: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš“ (srov. Gn 3,19), nebo „Obraťte se a věřte evangeliu“ (Mk 1,15). A co je vlastně ten popelec? Popel, coby symbol smrti a nicotnosti, se získává ze spálených palmových a olivových ratolestí. V našich zemích je to však popel z „kočiček“, které byly posvěceny v předešlém roce na Květnou neděli.

A jak to máte na Popeleční středu vy? Na Facebooku se můžete zúčastnit malého průzkumu 😉

„Mou radostí a vášní se stala genealogie a díky svým letitým zkušenostem lidem nabízím ucelený obsah KDE a JAK můžou po svých kořenech začít pátrat a poodhalit tak svůj původ, své kořeny.“ Můj příběh si přečtěte zde>>
Příspěvek vytvořen 14

Jeden komentář u “Popeleční středa

  1. Moc hezky a srozumitelně napsané. Původně jsem byl skeptický, že jsou to dnes již neplatné archaismy, ale Váš článek ve mně vyvolal zájem. Děkuji. Luboš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek