Léto na východě

Krásné léto, už jste byli na dovolené? Nebo teprve dovolenou plánujete? Letos jsme vyrazili na dovolenou do Bulharska. Je to už naše třetí léto v této úžasné zemi. Vždycky to tak ale nebývalo. Byly časy, kdy jsme jezdili „jen“ po ČR a pak začali jezdit na západ. Jak to celé začalo?

S manželem cestujeme rádi. Začínali jsme jezdit po Čechách – autem na blind, jak se říká. Kde se nám líbilo, tam jsme zkrátka zastavili a užívali si daného místa. Kromě Českosaského Švýcarska máme projetý velký kus naší krásné země. Když se blížilo páté výročí od naší svatby, manžel mi připravil krásné překvapení. Koupil pro nás poznávací zájezd do Paříže – do města zamilovaných.

Dovolené ve Francii

Do Francie jsme se oba moc těšili, protože Francie je z nějakého důvodu naší srdeční záležitostí. Jeli jsme tam za kulturou a té jsme si užili naplno. Nechyběla Eiffelova věž, katedrála Notre Dame, Louver, Vítězný oblouk či baziliku Sacré Cœur. Tehdy to byl zájezd s cestovkou, ale byli jsme za to oba moc rádi. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o daných památkách i něco navíc a během 3 dnů jsme zvládli to, co bychom možná sami nezvládli za celý týden 😊.

Francie po vlastní ose

Oba jsme však usoudili, že cestování bychom si užili více sami, když bychom se svobodně rozhodli, kdy a kde zastavíme a co ten den prozkoumáme. Jednoho dne nám nabídl kamarád, že bychom s ním mohli podniknout cestu do Francie – tzv. na otočku. Užijeme si moře, poznáme jih Francie a dovezeme domů pár bedniček s vínem. Znělo to skvěle. Naše první zastávka byla v Avignonu, kde jsme přespávali v hotelu Formule. Druhý den nás po cestě do města Narbonne vzal přes krásný viadukt Pont du Gard.

Do Francie jsme se od té doby „nebáli“ jezdit, už pro nás nebyla cizí a za dva roky jsme si troufli do Francie sólo. Mezitím se nám narodil náš syn. Francie se stala naším turistickým cílem mimo sezónu, většinou v září, protože už tam nebylo tolik turistů a na nás tam nebylo takové horko. A co si budeme povídat, ušetřili jsme i peníze za ubytování. Do Francie jsme jezdili asi 5 let. Za tu dobu navštívili spoustu zajímavých míst, ubytování jak u moře, tak v kopcích na západ od Lyonu. Největší zážitek jsem měla z levandulových polích, která byla nekonečná a omamná vůně ve mně navždy zanechala nádhernou vzpomínku, kterou budu mít už navždy spojenou s touto krásnou zemí.

foto: náš syn, 5 let

Všude ve Francii, kam jsme se podívali, se nám moc líbilo, ale cestování do Francie se stávalo čím dál více nákladnější. Po teroristických útocích, které se objevili ve Francii jsme usoudili, že už tam nebude tak bezpečno, jako tomu bylo doposud a nakonec jsme jedno léto zůstali doma. Vyrazili jsme na Pálavu, kde jsme se ubytovali v krásném prostředí a rozkvetlá levandule v Mikulově nám připomínala naši sladkou Francii.

Jak jsme Francii vyměnili na Bulharsko

Asi v roce 2016 jsem slyšela cestou v autě o Bulharsku. Paní o ní povídala tak krásně a s takovou přesvědčivostí, že jsem tu chudou, ale nádherně zachovalou oblast chtěla poznat také. Hned jak jsem přijela domů, svěřila jsem se manželovi, že to by byl výlet pro nás. Popisované pláže, kde nikdo není, kde si u cesty koupíte melouny a zeleninu na skvělé saláty…to jsme zkrátka chtěli zažít oba.

Manžel již dva roky mluvil o tom, že má zákazníka, který mu nabízí pronájem chaloupky v Bulharsku, tak jsme mu zavolali a světe div se…byla přesně v té oblasti, kterou paní popisovala v reportáži. Byli jsme ohromeni a hned jsme začali plánovat letní dovolenou.

Letos jsme zde už potřetí… a je nám tady skvěle. Manžel je přes celý rok velmi pracovně zaneprázdněn, ale tady…v tomto chudém, ale přeci tak bohatém kousku země, tady našel ráj na zemi. Je daleko od zákazníků, kteří mu volají klidně i v deset hodin večer, o víkendu…zkrátka je tu relax. Jak pro tělo, tak pro duši.

Zprvu jsme se trošku cesty obávali, a to ze dvou důvodů. Jízda autem je poměrně náročná a cestujeme na východ. Spousta lidí nás upozorňovala na cestu Rumunskem, ale jak se říká, pravda je vždy někde uprostřed. Cestu vždy zvládneme především díky tomu, že máme úžasné děti, které s námi cestují již od mala a cesty zvládají naprosto skvěle. Jsou to parťáci na cestu a jsme za to moc rádi.

Spousta lidí jezdí na Zlaté písky, potí se na sluníčku natěsnaní hlavou na hlavě, v moři se koupou se stovkami dalších lidí. To není dovolená našich snů, i kdyby to bylo all inclusive. My se raději projdeme kousek po pláži a pak máme pláž jen sami pro sebe a máme se doslova jako v ráji!

Dodnes děkuji, že jsem tu reportáž slyšela a věřím, že nic není náhoda. Ráda bych vám doporučila chudý, ale přesto tak bohatý sever Bulharska, kde je Svět ještě v pořádku…kde se lidé scházejí a povídají si, kde se tak trochu zastavil čas a lidé se na sebe usmívají a zdraví vás, i když vás téměř neznají.

A kam jste letos vyrazili nebo vyrazíte na dovolenou vy? A aby si někdo nemyslel…nejsem typ, který hodiny proleží na pláži, i když je tam tak krásně…ve volné chvíli jsem pročítala mj. stránky, na které jsem upozorňovala na své facebookové stránce a pročítala si staleté záznamy z tisku. Našla jsem tam to, co jsem již léta hledala. Jsem nesmírně vděčná lidem, kteří skenují cokoliv, co nás, kteří pátráme po svých kořenech, dovedou zas o kus dál.

„Mou radostí a vášní se stala genealogie a díky svým letitým zkušenostem lidem nabízím ucelený obsah KDE a JAK můžou po svých kořenech začít pátrat a poodhalit tak svůj původ, své kořeny.“ Můj příběh si přečtěte zde>>
Příspěvek vytvořen 14

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek